Den změny úspěšně ukončil celý projekt Menu pro změnu na střední škole ve slovinském městě Zagorje. Program připravený na tuto závěrečnou akci byl zajímavý a složený z mnoha různých aktivit. Návštěvníci, včetně mladších dětí, dětí z mateřských škol a žáků ze základních škol, se mohli zúčastnit různých workshopů, jít na pěší tůru, vyzkoušet si chůzi se speciálními holemi (Nordic Walking) nebo jízdu na kole. Některé workshopy vedli sami studenti.

Od kuřat a Amazonie až po tajemství koláčů

Veškeré aktivity prezentované během dne byly velmi úspěšné a přitahovaly velkou pozornost návštěvníků, kteří projevovali opravdový zájem o všechno. Zajímavé informace si mohli přečíst také na plakátech jako “Recepty našich babiček”, “Místní a sezónní potraviny”, “Je opravdu čas jíst jahody?”, “Lidé za naší potravou”, “Jak souvisejí kuřata s lesy v Amazonii?” ” Tajemství skryté za zákusky”, “Zachování zemědělské biodiverzity” a mnoho dalších. Pořadatelům se podařilo pokrýt všechna témata zodpovědné spotřeby z projektu Menu pro změnu, ale hlavně dokázali, že rozumějí mnohým zásadním problémů současného světa a snažili se je vysvětlit svým rodičům a přátelům.

Součástí akce byly také stánky místní mateřské školy a základní školy, stánky včelařů, bylinkářů, místních producentů potravin, střediska mládeže Zagorje ob Savi a dokonce stánek Evropské unie. Akce “Den změny” se zúčastnilo mnoho různých lidí a skupin, dokonce i starosta Zagorje ob Savi, členové slovinského parlamentu nebo státní televize – aby viděli, jak mladí lidé ukazují a vysvětlují svým rodičům a starším přátelům, jak se chtějí starat o naši planetu a také zodpovědně jíst!

“Znovupoužitelné” nákupní tašky

Na začátku projektu Menu pro změnu se uskutečnily rozhovory se studenty o jejich vztahu k životnímu prostředí a potravinám. Na základě toho se účastnili různých aktivit. Nejúspěšnější byla kampaň na zvyšování povědomí o problému s taškami na jedno použití. Studenti a učitelé se rozhodli ušít vlastní tašky, které lze používat opakovaně. Jako materiál využili staré závěsy a jiné textilie, které byly na vyhození. Tašky chtěli rozdávat občanům v jednom z obchodních center v Zagorje. Studentům pomohli i maminky, babičky a kamarádi. Společně se jim podařilo ušít asi 250 látkových tašek. Jejich rozdávání spojili s prezentací projektu v supermarketu Spar.

Během projektu studenti zjistili, jak je důležté se problematice potravin věnovat. Měli také příležitost vystoupit v celonárodních rozhlasových pořadech, televizi a v novinách. Kontaktovali místními producenty potravin, oslovili rodiče, prarodiče a přátele, kteří se zapojili do výchovně vzdělávacího projektu Menu pro změnu a spolupracovali s obchody. Začali kriticky přemýšlet o problematice potravin a cítit zodpovědnost za změnu, kterou mohou udělat oni sami, ale i jiní.